Okradziono 81-letnią mieszkankę Sopotu! Za kogo podały się złodziejki?

reklama

Sprawcy przestępstw dokonywanych na seniorach działają w różny sposób, wykorzystując przy tym zaufanie i "dobre serce" tych ludzi. Bardzo często oszuści pukają do drzwi mieszkań pod różnymi pretekstami.

Wczoraj do mieszkania 81-letniej mieszkanki Sopotu zapukały dwie kobiety podające się za pracowników spółdzielni. Fałszywe pracownice weszły do środka pod pretekstem awarii wody i sprawdzenia czy nie doszło do skażenia wody. W pewnym momencie do lokalu weszła też trzecia kobieta podająca się za pielęgniarkę z przychodni mówiąc, że przyszła zbadać nogi i zmierzyć ciśnienie. Seniorka początkowo wykonywała polecenia wydawane przez kobiety, jednak gdy nabrała podejrzeń wyprosiła wszystkie trzy kobiety z mieszkania. Niestety kobiety wykorzystując nieuwagę starszej Pani zabrały jej pieniądze w kwocie 4 tys. zł.

Kilka dni wcześniej inna kobieta podając się za pracownika spółdzielni mieszkaniowej w Sopocie weszła do mieszkania starszego małżeństwa pod pretekstem awarii wody i wykorzystując nieuwagę ukradła biżuterię oraz laptopa. 


Aby nie stać się ofiarą oszustwa i kradzieży cennych rzeczy z mieszkań należy przestrzegać następujących zasad:

  • przed otwarciem drzwi spójrzmy przez wizjer lub okno i sprawdźmy, kto jest po drugiej stronie,
  • jeśli nie znamy odwiedzającego – spytajmy go o cel jego wizyty, zapnijmy łańcuch zabezpieczający (jeśli zdecydujemy się na otwarcie drzwi) oraz poprośmy o pokazanie dowodu tożsamości, legitymacji służbowej lub identyfikatora. Uczciwej osoby nie zrazi takie postępowanie powodowane ostrożnością,
  • w razie wątpliwości umówmy się na inny termin, sprawdzając uprzednio w administracji osiedla lub innej odpowiedniej instytucji wiarygodność osoby pukającej do drzwi (jeśli osoba podaje się za przedstawiciela administracji lub innej instytucji),
  • w sytuacji, gdy osoba staje się natarczywa, natychmiast zadzwońmy na Policję lub zaalarmujmy otoczenie,
  • gdy już wpuścimy obcą osobę, nigdy nie zostawiajmy jej samej w pomieszczeniu, 
  • bądźmy też czujni, bo fałszywy pracownik instytucji celowo może nas poprosić o przejście do kuchni lub łazienki, by coś tam sprawdzić, a w tym czasie kolejna osoba niepostrzeżenie wchodzi do naszego mieszkania i przeszukuje pomieszczenia, w których nas nie ma.


Policja w Sopocie prosi o ostrożność i zdrowy rozsądek w kontaktach z osobami pukającymi do naszych mieszkań.

Apelujemy też do dzieci i wnuków – rozmawiajcie z Waszymi rodzicami i dziadkami o sytuacjach, które mogą ich spotkać. Przekażcie im informacje co mają robić, gdy obcy ludzie pukają do ich domów. Przypominajcie im o podstawowych zasadach bezpieczeństwa w kontaktach z obcymi.

reklama

Komentarze (0)


Dodaj komentarz


😃 😥 😭 😠 😡
👍 👎 ❤️ 🔥 💀

Użytkowniku, pamiętaj, że w Internecie nie jesteś anonimowy. Ponosisz odpowiedzialność za treści zamieszczane na portalu nasygnale24.pl. Dodanie opinii jest równoznaczne z akceptacją Regulaminu portalu. Jeśli zauważyłeś, że któraś opinia łamie prawo lub dobry obyczaj - powiadom nas @ lub użyj przycisku Zgłoś komentarz